Güncel Blog
YapayBilgi.com Tüm Hakları Saklıdır

Armutun Faydaları


Bahar aylarında beyaz çiçekleri ile tabiatı süsleyen ağacın lezzetli meyvesi armut sayısız faydaları ile de ilaç gibi özelliklere sahip. Sulu, yumuşak tatlı ve küçük çekirdeklidir. Rengi cinsine göre sarı ile yeşil arasında değişir. Kış armutu, Ankara, Mustabey, çengel, Kumla, Bey, deveci olmak üzere birçok çeşidi vardır.
İnce kabuğu, yumuşak çekirdeği ve bol sulu özelliği, kendine özgü şekliyle hemen her mevsim değişik çeşitlerini bulabildiğimiz armut, taze olarak yenir. Kışa dayanıklı türleri ile kış aylarında da sofralarımızı süsler. Bu güzel meyveyi yemeklerden önce taze olarak yemelidir. Ancak reçel, marmelat, pekmez, meyve suyu ve likör yapımında da kullanılan armuttan değişik tatlılar hazırlanabilir. İç Hastalıkları Uzmanı Dr. M. Emin Dinççağ, armudun nezleyi geçiren ve sinirleri rahatlatan bir meyve olduğunu söylüyor. Dr. Dinççağ, armudun mideyi kuvvetlendirip hazmı kolaylaştırdığını ve çarpıntıyı önlediğini belirtiyor.

Yasaklı Sitelere Giriş Yöntemleri İçin Tıklayın


“Mineral deposu armudun içinde A, B1, B2, B3, B6 ve C vitaminleri bulunur. Armut kandaki üre asidi ve üre tuzlarını dışarı atarak, böbreklerin düzenli çalışmasına yardımcı olur. Armudun sinirleri yatıştırarak beyni çalıştırdığını, kabızlığı önleyerek idrar söktürdüğünü söyleyebiliriz. Armutböbreklerde kum ve taşlarının dökülmesine yardımcı olur. Tansiyonu düşürür ve kanı temizler. Hamilelerdeki mide bulantısı ve kusmalarını önler. Mafsal kireçlenmesi, nikris ve romatizma tedavisinde faydalıdır. Su söktürücü ve doyurucu etkisinden dolayı rejimde ve diyetlerde acıkma hissini bastırır” diye konuştu. Bu meyvenin olumlu etkilerinden yaralanmak için tam mevsimi olan şu günlerde sofranızdan eksik etmeyin.

Benzer İçerikler:

Leave a Reply

Read more:
Muharrem ayının ilk günü Hicri yılın başı olarak kabul ediliyor. Müslümanların yılbaşı olan Hicri yıl 4 Kasım Pazartesi günü başlıyor. Peki Hicri takvimle miladi takvim arasındaki ne fark vardır? 1)- Hicri Takvim ay yılını esas alır. Oysa Miladi Takvim güneş yılını esas alır. Bu yüzden ikisi arasında 11 gün fark bulunmaktadır. 2)- Her iki takvimin başlangıç tarihleri farklıdır. Hicri Takvimin başlangıcı Hazreti Muhammed’in Mekke’den Medine’ye hicret ettiği tarih olan 622 yılı olarak kabul edilir. Hicret (göç) bu aya adını vererek hicri takvim denilmiştir. Miladi Takvimde ise başlangıç Hz. İsa’nın doğum tarihi olarak kabul edilen 0 yılıdır. Hicri takvimdeki aylar 1- Muharrem 2- Safer 3- Rebiülevvel 4- Rebiülahir 5- Cemaziyelevvel 6- Cemaziyelahir 7- Recep 8- Şaban 9- Ramazan 10- Şevval 11- Zilkade 12- Zilhicce Hicri takvimde 12 ay bulunmaktadır. Bunlardan içlerinde en saygın ve önemli kabul edileni Ramazandır.
Hicri takvimle miladi takvim arasındaki fark nedir?

Muharrem ayının ilk günü Hicri yılın başı olarak kabul ediliyor. Müslümanların yılbaşı olan Hicri yıl 4 Kasım Pazartesi günü başlıyor....

Close
Google+ Yazarımız