Güncel Blog
YapayBilgi.com Tüm Hakları Saklıdır

Bebeklerin başında neden konak olur? Konak tedavisi


konak-tedavisiKonak bebeklerin kafasında, saçlı bölgede kabuksu bir görünüm oluşmasıdır. Her bebekte olmayan konak genellikle daha eski yıllarda, kırsal kesimde daha seyrek yıkanan bebeklerde görülen bir durumdu. Ancak günümüzde de bazı bebeklerin başında konak oluşabiliyor. Anne- babaların canını sıkan bu konak nasıl geçer, doğal yöntemlerle konak tedavi edilir mi?

Konak bebeklerde en çok saçlı deride görülen bir sağlık sorunudur. Konak hakkında merak edilenleri ve tedavisini, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Acar şöyle anlatıyor.

Yasaklı Sitelere Giriş Yöntemleri İçin Tıklayın


Konak doğumdan sonra yağ bezlerinin aşırı fonksiyon göstermesi sonucu ortaya çıkan bir durumdur. Sıklıkla ilk aylarda görülen kahverengi, sarımsı kabuklaşmış deri parçacıkları halk arasında konak olarak adlandırılır. Tıbbi adı infantil seboreik dermatitdir. Saçlı deride oluşan bu durum, nadiren kaşlarda, alın ve kulaklarda görülebilir.

Konak oluşumunda yaygın olarak inanılan kötü hijyen neden değildir. Nedeni bebeğin anne karnındayken yüksek hormon düzeylerine maruz kalması olarak düşünülmektedir. Bu nedenle anneden geçen yüksek hormon seviyelerine maruz kalan bebeklerde daha çok olmaktadır. Konak bebeğe acı veren bir sorun değildir. Tedavi edilmediği durumlarda bile kendiliğinden geçebilir.

Konak nasıl tedavi edilir?

Konak iyi bir bakım ile kolaylıkla geçer. Banyo öncesi konakları yumuşatmak için bebek yağı, badem yağı sürülebilir. En az 2 saat bebeğin saçı yağ ile yumuşadığında ince dişli bir tarakla taranarak çıkarılabilir. Daha sonra ketokanazol içeren şampuanla veya konak önleyici bebek şampuanıyla yıkanabilir. Bu işlem konak geçene kadar her banyoda tekrarlanmalıdır.

konak kendiliğinden geçer mi,

Gelen Aramalar: bebeklerin başında konak,bebeğin başındaki konak nasıl geçer,bebeğin başında konak nasıl geçer,bebegın basında konakneden olur,bebek saçında konak,bebeğin kafasındaki konak,bebeklerin kafasında neden konak olur,bebeklerin kafasındaki konak nasıl geçer,bebeklerin kafasındaki konak nasıl olur,bebeğimin kafasındaki konaklar

Benzer İçerikler:

Leave a Reply

Read more:
A101 26 Eylül 2013 Fırsat Ürünleri
A101 26 Eylül 2013 Fırsat Ürünleri

A101, Türkiye’nin her yerindeki 2000’den fazla marketinde eşzamanlı olarak satışa sunduğu “Fırsat Ürünleri” ile tüketicinin ilgisini çekmeye devam ediyor. A101...

Close
Google+ Yazarımız