Güncel Blog
YapayBilgi.com Tüm Hakları Saklıdır

Bebeklerin başında neden konak olur? Konak tedavisi


konak-tedavisiKonak bebeklerin kafasında, saçlı bölgede kabuksu bir görünüm oluşmasıdır. Her bebekte olmayan konak genellikle daha eski yıllarda, kırsal kesimde daha seyrek yıkanan bebeklerde görülen bir durumdu. Ancak günümüzde de bazı bebeklerin başında konak oluşabiliyor. Anne- babaların canını sıkan bu konak nasıl geçer, doğal yöntemlerle konak tedavi edilir mi?

Konak bebeklerde en çok saçlı deride görülen bir sağlık sorunudur. Konak hakkında merak edilenleri ve tedavisini, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Acar şöyle anlatıyor.

Yasaklı Sitelere Giriş Yöntemleri İçin Tıklayın


Konak doğumdan sonra yağ bezlerinin aşırı fonksiyon göstermesi sonucu ortaya çıkan bir durumdur. Sıklıkla ilk aylarda görülen kahverengi, sarımsı kabuklaşmış deri parçacıkları halk arasında konak olarak adlandırılır. Tıbbi adı infantil seboreik dermatitdir. Saçlı deride oluşan bu durum, nadiren kaşlarda, alın ve kulaklarda görülebilir.

Konak oluşumunda yaygın olarak inanılan kötü hijyen neden değildir. Nedeni bebeğin anne karnındayken yüksek hormon düzeylerine maruz kalması olarak düşünülmektedir. Bu nedenle anneden geçen yüksek hormon seviyelerine maruz kalan bebeklerde daha çok olmaktadır. Konak bebeğe acı veren bir sorun değildir. Tedavi edilmediği durumlarda bile kendiliğinden geçebilir.

Konak nasıl tedavi edilir?

Konak iyi bir bakım ile kolaylıkla geçer. Banyo öncesi konakları yumuşatmak için bebek yağı, badem yağı sürülebilir. En az 2 saat bebeğin saçı yağ ile yumuşadığında ince dişli bir tarakla taranarak çıkarılabilir. Daha sonra ketokanazol içeren şampuanla veya konak önleyici bebek şampuanıyla yıkanabilir. Bu işlem konak geçene kadar her banyoda tekrarlanmalıdır.

konak kendiliğinden geçer mi,

Benzer İçerikler:

Leave a Reply

Read more:
rafadan
Haşlanmış Yumurtanız Nasıl Olsun?

Kahvaltıların en favori yiyeceği haşlanmış yumurtadır. Yumurtanın tazemi, bayat mı olduğunu nasıl test etmeniz gerektiğine dair bir önceki yazımızda bilgiler...

Close
Google+ Yazarımız
piratebay,pirate bay,pirate,bay,torrents,free,free software,software,torrents,free torrents,free porn,porn torrents,torrent