Güncel Blog
YapayBilgi.com Tüm Hakları Saklıdır

Bebeklerin başında neden konak olur? Konak tedavisi


konak-tedavisiKonak bebeklerin kafasında, saçlı bölgede kabuksu bir görünüm oluşmasıdır. Her bebekte olmayan konak genellikle daha eski yıllarda, kırsal kesimde daha seyrek yıkanan bebeklerde görülen bir durumdu. Ancak günümüzde de bazı bebeklerin başında konak oluşabiliyor. Anne- babaların canını sıkan bu konak nasıl geçer, doğal yöntemlerle konak tedavi edilir mi?

Konak bebeklerde en çok saçlı deride görülen bir sağlık sorunudur. Konak hakkında merak edilenleri ve tedavisini, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Acar şöyle anlatıyor.

Yasaklı Sitelere Giriş Yöntemleri İçin Tıklayın


Konak doğumdan sonra yağ bezlerinin aşırı fonksiyon göstermesi sonucu ortaya çıkan bir durumdur. Sıklıkla ilk aylarda görülen kahverengi, sarımsı kabuklaşmış deri parçacıkları halk arasında konak olarak adlandırılır. Tıbbi adı infantil seboreik dermatitdir. Saçlı deride oluşan bu durum, nadiren kaşlarda, alın ve kulaklarda görülebilir.

Konak oluşumunda yaygın olarak inanılan kötü hijyen neden değildir. Nedeni bebeğin anne karnındayken yüksek hormon düzeylerine maruz kalması olarak düşünülmektedir. Bu nedenle anneden geçen yüksek hormon seviyelerine maruz kalan bebeklerde daha çok olmaktadır. Konak bebeğe acı veren bir sorun değildir. Tedavi edilmediği durumlarda bile kendiliğinden geçebilir.

Konak nasıl tedavi edilir?

Konak iyi bir bakım ile kolaylıkla geçer. Banyo öncesi konakları yumuşatmak için bebek yağı, badem yağı sürülebilir. En az 2 saat bebeğin saçı yağ ile yumuşadığında ince dişli bir tarakla taranarak çıkarılabilir. Daha sonra ketokanazol içeren şampuanla veya konak önleyici bebek şampuanıyla yıkanabilir. Bu işlem konak geçene kadar her banyoda tekrarlanmalıdır.

konak kendiliğinden geçer mi,

Gelen Aramalar: bebek kafasında konak,bebeğin kafasındaki konak,bebeklerde konak nasıl giderilir,bebeklerin başındaki konak nasıl geçer,bebeğimin başında konak var,bebekte konak,bebek kafasındaki konaklar,bebeklerin kafasındaki konaklar nasıl,bebek başındaki konak nasıl geçer,bebeklerin kafasındaki konak nasıl geçer

Benzer İçerikler:

Leave a Reply

Read more:
media-markt
Media Markt’ta Yaz Fırsatı

Media Markt'ta yüksek fiyatlara kırmızı kart devam ediyor. 28 Haziran- 4 Temmuz 2012 tarihleri arasında promosyon ürünlerde 200 TL’ye varan...

Close
Google+ Yazarımız