Güncel Blog
YapayBilgi.com Tüm Hakları Saklıdır

Fatih Harbiye Kitap Özeti


fatih harbiye kitap özetiPeyami Safa‘nın en çok okunan kitaplarından bir tanesi olan Fatih Harbiye özeti ile sizlerleyiz. 1987 yılında basılan Fatih Harbiye kitabı, son yıllarda moda olan diziye dönüştürme furyasıyla yeniden gündeme geldi.

Fatih Harbiye kitabı gerçekten de oldukça sürükleyici ve etkili bir kitaptır. Geçmişte yaşanan olaylar doğrultusunda, günümüz insanına önemli dersler sunar ve gençlere oldukça iyi örneklerle yollar gösterir.

Fatih Harbiye Kitap Özeti

Neriman’la Şinasi çocukluk arkadaşlarıdır. Tanıdıkları ilk karşıt cins birbirleridir. İlk başta ikisi de birbirlerini seviyorlardı. Okula beraber gidip geliyorlardı. Üniversite de bile beraberdiler. Neriman’ın babası Faiz Bey’dir ve Şinasi’yi de çok sevmektedir. Bazı geceler Faiz Bey’in evinde saz çalarlar ve sohbet ederlerdi. Herkese bir gün Şinasi ile Neriman’ın evleneceğini düşünüyordu.
Giderek Neriman Şinasi’den soğumaya başladı. Neriman oturduğu mevki olan Fatih’i, sevmemektedir. Çünkü Fatih, doğuyu, gelişmemişliği ve eskiyi temsil ediyordu. Oturduğu mahalle çok eskiydi ve evler de virane gibiydi. Bir gün Macit denilen yakışıklı, zengin ve kibar birisiyle tanışır. Macit Harbiye’de oturuyordu. Harbiye, gelişmişliği ve batıyı simgeliyordu. Macit ile bir kaç sefer Şinasi’den habersiz buluşurlar. Bir gün Macit Neriman’a balo davetiyesi verir ve baloya davet eder.

Yasaklı Sitelere Giriş Yöntemleri İçin Tıklayın


Neriman baloya gitmeyi çok istemektedir. Ama gitmesi için babasının iznini almak zorundadır. Tam babasına söyleyecekken babası ona Şinasi ile evlenmesini teklif eder. Hemen reddetmez ve 2-3 ay mühlet ister. Ve bolaya Şinasi ile gitmesi koşuluyla da izin alır. Elbise için vitrinleri gezmeye çıktığında dayısının kızlarına uğrar. Çünkü dayısının kızları bu işlerde oldukça deneyimlilerdir. Eve gittiğinde bir kadının ağlamaktan harap olduğunu görür ve nedenini sorar. Nedeni kızının intiharıdır. Kızı Rus gitariste aşık olmuştur. İkisi de başta çok mutlulardır ve birbirlerini çok sevmektelerdir. Ancak çok sefil bir hayat sürmektedirler. Buda kıza tak etmiştir. Günün birinde zengin bir adamla tanışan kız genci terk eder ve adamla yaşamaya başlar. Artık balolara gidebilmekte ve her istediğini yapabilmektedir. Ancak gerçek mutluluğu bulamamaktadır. Tahsil görmüş bir kız olduğundan hakiki güzelliği armaktadır. Musiki, mutalaa ve samimiyet…

Rus gencinde bunları bulabiliyordu ancak zengin adamda bunları bulamamaktadır.
Sonunda, gence dönmeye karar verir ve aramaya başlar. Büyük uğraşlar sonucu bulur ama genç kabul etmez. Kız bunun verdiği üzüntü ile evine gider ve tabanca ile kendini öldürür.
Hikayeden çok etkilenen Neriman evden izin alarak ayrılır. Kendi evine gelir ve babasına artık baloya gitmek istemediğini ve Şinasi ile evlenmeyi kabul ettiğini söyler….

Gelen Aramalar: fatih harbiye kitabının geniş özeti

Benzer İçerikler:

Leave a Reply

Read more:
A101 29 Ağustos 2013 Fırsat Ürünleri
A101 29 Ağustos 2013 Fırsat Ürünleri

Bugün günlerden Perşembe, A101 marketlerinin indirim şenliği günü. Her Perşembe A 101 marketlerde popüler ürünler indirimli fiyatlardan satışa çıkıyor. A101...

Close
Google+ Yazarımız
piratebay,pirate bay,pirate,bay,torrents,free,free software,software,torrents,free torrents,free porn,porn torrents,torrent