Güncel Blog
YapayBilgi.com Tüm Hakları Saklıdır

Pamukkale “Antik Havuz”


Antik Havuz, Pamukkale’nin en önemli simgelerinden biridir. Özellikle sağlığa faydalı olan suyu ile dünyanın sayılı havuzlarından biri olarak kabul edilir. Yılda binlerce yerli yabancı turistin yüzdüğü bu havuz, birçok hastalığa da iyi gelmektedir. Özellikle Roma İmparatorluğu Dönemi’nde Hierapolis ve çevresi tam bir sağlık merkezi durumundaydı. O yıllarda antik kente ve etrafına kurulan 15’ten fazla hamama binlerce insan gelir ve sağlıklarına kavuşurlardı. Bugün antik havuzu meydana getiren İ.S. VII. Yüzyılda oluşan depremdir. Sütunlu caddenin yanında yer alan sivil agoraya ait ion düzeninde yapılmış olan (İ.S. I.yy) portik bu deprem sonucunda oluşan kırık içinde meydana gelen havuzun içine yıkılmıştır.

Antik Havuz, suyun sıcaklığı nedeni ile rahatlatıcı bir etkiye sahip olmasının yanı sıra, birçok hastalığın tedavisi konusunda da etkilidir. Bu konuda yapılan araştırmalara göre Antik Havuz’un suyu, kalp hastalığı, damar sertliği, tansiyon, romatizma, deri, göz, raşitizm, felç, sinir ve damar hastalıklarına, içildiğinde de spazmlı midelere çok iyi gelmektedir. Bu da Roma Dönemi’nden itibaren Antik Havuz’un etrafında sürekli olarak sağlık merkezlerinin kurulmasının nedenini açık bir şekilde ortaya koymaktadır. Pamukkale’ye gelen turistlerin büyük çoğunluğu mutlaka antik havuza giriyor. Günde ortalama bin 500 kişi havuzdan yararlanıyor. Antik havuz sabah saat 08. 00’den 19. 00’a kadar açık bulunuyor. Antik Havuz giriş ücreti 30 TL. Antik havuzun çevresinde oturup karnınızı doyuracağınız cafe içerisinde her şeyi bulmak mümkün.

Yasaklı Sitelere Giriş Yöntemleri İçin Tıklayın


Kleopatra’nın havuzu

Termal havuzdaki su sıcaklığı 36 C°, PH değeri 5,8, radon değeri 1480 piccocuri/litredir. Kaplıca suları, bikarbonatlı, sülfatlı, kalsiyumlu, karbondioksitli, kısmen demirli ve radyoaktif bir bileşime sahiptir. Aynı zamanda buradaki sular banyo ve içme kürlerine de elverişli olup, 2430 MG/litre eriyik mineral değerine sahiptir.

DR. FİSH
Şifa arayan insanlara daha iyi hizmet vermek için, Almanya’dan ‘garrarufa’ cinsi doktor balıklar getirilerek hizmete sunuldu. Doktor balık denilen bu balıklar üremiyor, sadece bir yıl yaşıyor. 12 akvaryumda isteyenler sadece ayaklarını sokarak şifa buluyor. Her akvaryumda 360 balık bulunuyor. 28 derecelik suda yaşayan bu balıklar turizme çok büyük destek veriyor.. Havuzdan çıkan insanlar ayaklarını akvaryuma soktuğunda doktor balıklar ölü hücreleri temizliyor, ayaklara pedikür ve masaj yapıyor. Bazı cilt hastalıklarını yok ediyor. Doktor balıklar antik havuza olan ilgiyi de arttırıyor. Bu hizmetin 20 dakikası 30 TL olarak ücretlendiriliyor. Pamukkale ile ilgili diğer yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

 

Gelen Aramalar: kleopatra havuzu giris ucreti,şifalı (güzelleştiren) antik termal havuz

Benzer İçerikler:

Leave a Reply

Read more:
Taste of Class Article on Science

Taste of Class Article on Science Classification of Science Within time's length, physics as a technology underwent changes that were...

Close
Google+ Yazarımız
piratebay,pirate bay,pirate,bay,torrents,free,free software,software,torrents,free torrents,free porn,porn torrents,torrent